latarnia latarnia latarnia latarnia latarnia latarnia latarnia latarnia latarnia latarnia
Projekt
opis
realizacja
sprawozdanie
konspekty
Przedmioty
j.polski
matematyka
geografia
fizyka
biologia
sztuka
informatyka
Informacje dodatkowe
historia latarnictwa
roślinność
linia brzegowa
ciekawostki
prezentacja
wywiady
nasza twórczość
bibliografia
Kontakt
nasza szkoła
napisz
Gdynia,


Śladami latarni polskiego Wybrzeża -
projekt międzyprzedmiotowy



Przykładowy scenariusz z informatyki


Temat: Prezentacja latarni za pomocą komputera. Prezentacja multimedialna
Czas trwania zajęć: 2 godziny
Cele zajęć: samodzielne korzystanie z TI i źródeł informacji, dobór informacji oraz źródeł oraz środków TI odpowiednio do rozwiązywanego zadania
Uczeń umie:
  • Wybierać, łączyć i celowo stosować różne narzędzia informatyczne do rozwiązywania typowo praktycznych i szkolnych problemów,
  • Korzystać z różnych źródeł informacji, w tym multimedialnych i rozproszonych, dostępnych za pomocą komputera.

  • Środki dydaktyczne: komputer, skaner, aparat cyfrowy, mapy, oprogramowanie
    Formy pracy: praca w grupach
    Przebieg zajęć:
    1. Przywitanie
    2. Podanie tematu i przedstawienie planu zajęć.
    3. Podział na grupy. Przypomnienie zadań.
    4. Włączenie komputerów i uruchomienie programu Power Point
    5. Wybór postaci slajdu
    6. Nadanie tytułu
    7. Wypełnienie treści
    8. Dodanie elementów graficznych, dźwiękowych lub plików z filmami lub animacjami
    9. Wybór tła slajdu, tzw. projekt slajdu
    10. przygotowanie kolejnych slajdów wg punktów 1-5
    11. Wprowadzenie pokazu slajdów
    12. Animacja poszczególnych elementów slajdów
    13. Zapis prezentacji na dysku
    14. Pokaz prezentacji


    Przykładowy scenariusz z geografii
    Wycieczka brzegiem Bałtyku – zajęcia w terenie.
    1. Cel wycieczki: utrwalenie i pogłębienie wiadomości o krajobrazie nadmorskim, procesach i zjawiskach zachodzących w strefie brzegowej Gdyni.
    2. Przygotowanie do wycieczki: przed jej rozpoczęciem przypominamy uczniom podstawowe pojęcia związane z trasą (abrazja morska, klif, osypiska, osuwiska, falochron, ostrogi). Zapoznajemy wychowanków z trasą i celem wycieczki.
    3. Pomoce dydaktyczne: magnesy, saperki, taśmy miernicze, notatniki.
    4. Trasa wycieczki:
        Spacer rozpoczynamy od obserwacji promenady, która jest efektem ingerencji człowieka, przeciwstawiającego się niszczącej działalności morza. Dochodzimy do południowego krańca bulwaru i schodzimy na wąską plażę u podnóża aktywnego Klifu Redłowskiego. Niszczącą siłę wód morskich na tym odcinku zauważyć możemy obserwując osypiska z widocznymi śladami podmywania.
        Kilkaset metrów przed Cyplem Redłowskim rozpoczyna się aktywny klif osuwiskowy. W gliniastym materiale tych osuwisk powszechnie występują wysięki wody gruntowej, które przyczyniają się do powstawania spływów błotnych. Tutaj rozpoczyna się rezerwat przyrody Klif Redłowski, w którym spotkać można chronione gatunki roślin: wawrzynek, wilczełyko, rokitnik, podrzeń żebrowiec, paprotka, bluszcz pospolity. U podstawy ściany zaobserwować można wychodnie złóż węgla brunatnego w warstwie, którego występują fragmenty pni dawnych drzew.
        Uczniowie obserwują wysięki i próbują odkopać warstwy piasków trzeciorzędowych z węglem brunatnym. Udajemy się w kierunku Cypla Redłowskiego, który jest przykładem klifu obrywowego. Obszerna nisza abrazyjna jest dowodem na intensywność procesów niszczących. Klif cofa się w tym miejscu około 1 m/rok.
        Uczniowie wykonują pomiar wysokości niszy abrazyjnej. Idąc dalej w kierunku Orłowa obserwujemy klif osypiskowy. Dostrzegamy liczne buki, zsuwające się z Kępy Redłowskiej. Na tym odcinku gromadzi się cięższy piasek magnetytowy. Uczniowie zbierają magnesem piasek magnetytowy.
        Po kilkuset metrach dochodzimy do ujścia Kaczej, największego i do niedawna najbardziej zanieczyszczonego potoku w Gdyni. Wchodzimy na molo w Orłowie, z którego widać brzeg od Cypla Redłowskiego do Sopotu i Gdańska. Za molem, na którym kończymy trasę naszej wycieczki zaczyna się aktywny klif osypiskowo-osuwiskowy, w którym odnajdujemy piaski zawierające związki żelaza oraz warstwę kamieni, zwaną brukiem morenowym. Wąską plażę rzeźbą wody gruntowe wypływające z podnóża klifu.

        Bibliografia: Dylikowa A. (1982) Obserwacje terenowe z zakresu geologii i geomorfologii. Geografia w Szkole nr 4 i 5. Ludynia W. (1988) Wybrzeże Gdańskie.WSiP, Warszawa.


    Latarnie
    Gdańsk-Port Płn
    Gdańsk-Nowy Port
    Sopot
    Hel
    Jastarnia
    Rozewie
    Stilo
    Czołpino
    Ustka
    Jarosławiec
    Darłowo
    Gąski
    Kołobrzeg
    Niechorze
    Kikut
    Świnoujście
    Galeria zdjęć
    Gdańsk-Port Płn
    Gdańsk-Nowy Port
    Sopot
    Hel
    Jastarnia
    Rozewie
    Stilo
    Czołpino
    Ustka
    Jarosławiec
    Darłowo
    Gąski
    Kołobrzeg
    Niechorze
    Kikut
    Świnoujście